» گذرنامه و روادید(ویزا)

گذرنامه و روادید(ویزا)

 

 مدارک لازم جهت صدور گذرنامه

 

 

1- تهيه فرم و پوشه گذرنامه از دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي (پليس+10) و يا مراکز پستي

2- پرداخت فيش‌هاي بانکي مطابق جدول ذيل:

توجه: مبالغ زیر را حتماً از طریق بانک واریز نموده و فیش آن را ارایه نمایید. واریز از طریق اینترنت یا عابربانک به هیچ عنوان مورد قبول نیست.

 

مبلغ پرداختي

بانک

شماره حساب

 صاحب حساب

37.500 ريال
(سه هزار و هفتصد و پنجاه تومان)

ملي

3111000048006 در تهران

در ساير شهرستانها به شماره حساب شهرداري استان

شهرداري

750.000 ریال

(هفتاد و پنج هزار تومان)

ملي

2171151301007 در تهران بزرگ

در ساير شهرستانها به شماره حساب خزانه داری استان

خزانه داری

3- موارد مشترک میان بانوان و آقایان:

مدارکی که مي‌بايست توسط کليه متقاضيان ارائه گردد:

1-3) اصل و کپي شناسنامه و کارت ملي و يا تأئيديه ثبت احوال براي کليه متقاضيان.

2-3) ارائه اصل آخرين گذرنامه و کپي ازصفحات 2 و 6 - افرادي که مقيم خارج مي باشند بايد کپي از کل صفحات گذرنامه ارائه نمايند.

3-3) سه (3) قطعه عکس 4*6 جديد و رنگي با زمينه سفيد به طوري که:

      الف: 6 ماه از تاريخ انداختن عکس نگذشته باشد.

      ب:آقايان بدون کلاه و عينک کراوات و زيور آلات به طوري که پيشاني و گوش‌ها مشخص باشند.

      ج:خانم‌ها با حجاب کامل بدون آرايش و زيورآلات، با استفاده از روسري و یا مقنعه ساده به طوري که گردي صورت مشخص باشد. (برای دختران بالاي 6 سال با حجاب کامل

4-3) افراد بالاي 15 سال مي‌بايست شناسنامه عکسدار ارائه نمايند و افراد پائين 15 سال مي‌بايست گواهي اشتغال به تحصيل يا دفترچه بيمه و يا گذرنامه عکسدار ارائه نمايند

4- مواردمربوط به بانوان:

1-4) اجازه محضري برای بانوان متأهل از سوی همسر- فرزندان زير 18 سال از سوی پدر و یا قیم قانونی

توجه:بانوان مقيم خارج احتياج به اجازه محضري همسر ندارند همچنین اقامت با گذرنامه ايراني قابل قبول است.

توجه: بانواني که همسر آنها فوت نموده مي‌بايست گواهي فوت همسر و يا شناسنامه باطل شده همسر و بانوان مطلقه مي‌بايست کپي صفحات 1 تا 3 طلاقنامه را ارائه نمايند.

5- مواردمربوط به آقايان:

1-5) ارائه اصل و کپي کارت پايان خدمت يا معافيت و يا موافقت نامه سازمان وظيفه عمومي و يا کارت ضرورت و احتياط

تذكر: آقايان بالاي 50 سال احتياج به ارايه کارت پايان خدمت ندارند 

2-5) آقايان دانشجو و يا دانش آموز براي خروج از کشور مي‌بايست نامه از محل تحصيل خود دريافت و به سازمان وظيفه عمومي تحويل نمايند و پاسخ نامه‌اي را که متعاقباً به اداره گذرنامه  ارسال مي‌گردد، به دفاتر پليس+10 ارائه نمايند.

3-5) بازنشستگان نظامي که 5 سال تمام از بازنشستگي آنها نگذشته است ارائه نامه از حفا يگان مربوطه و کساني که 5 سال از بازنشستگي آنها مي‌گذرد ارايه اصل و کپي کارت کانون بازنشستگان الزامي است.

6- چند نکته مهم:

1-6) براي متولدين خارج از کشور ارايه مدرک نحوه ورود الزامي است.

2-6) براي ابطال گذرنامه‌هائي که بالاي يک سال اعتبار دارند ارائه نامه از اداره گذرنامه الزامي است.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ایرانیان به کدام کشورها می توانند بدون روادید سفر کنند؟

 

شما به عنوان یک ایرانی به 15 کشور آسیایی می توانید بدون روادید  سفر کنید که در این میان، سفر به کشورهای ترکیه، کردستان عراق، مالدیو، مالزی، عمان و سریلانکا بدون نیاز به روادید است و سفر به کشورهای ارمنستان، آذربایجان، بنگلادش، اندونزی، لائوس، ماکائو، نپال، تیمور شرقی و سوریه هم به گونه ای است که در مرز زمینی یا در فرودگاه برای شما روادید صادر می شود که در حکم همان نداشتن روادید است.

 

در بین کشورهای اروپایی، سفر به کشورهای کوزوو و گرجستان، برای ایرانیان بدون روادید است، البته اخیرا سفر به کشور گرجستان برای ایرانی ها دیگر بدون روادید نیست و دولت گرجستان در اقدامی یکطرفه، قانون لغو روادید با ایران را منحل کرد.

مطابق توافق دولت ایران با کشورهای کیپ ورد، کومور، جیبوتی، کنیا، ماداگاسکار، موزامبیک، تانزانیا، توگو، اوگاندا، جمهوری دموکراتیک کنگو و سیشل، شهروندان ایرانی می‏توانند بدون دریافت روادید به این کشورها سفر کنند. البته تعداد محدودی از شهروندان ایرانی به این کشورها سفر می کنند و با وجود این که لغو روادید بین ایران و کشورهای نامبرده دو طرفه است، اما معمولا بیشتر شهروندان این کشورها هستند که از این امتیاز ویژه برای سفر به ایران استفاده می کنند.

 

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ویزای شنگن چیست؟

 

معاهده شنگن" قراردادی است که در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ میلادی جهت ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا و کاهش مشکلات رفت و آمد آنها از جمله برچیده شدن مرزها و ایستگاههای بازرسی مرزی، درعرشه کشتی "پرنسس ماری آسترید" روی رودخانه "ماسل" نزدیک شهری به نام "شنگن" در لوکزامبورگ - مرز بین فرانسه و آلمان -  به امضای ۵ کشور آلمان، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ رسید و در ۳ اکتبر سال ۱۹۹۰ میلادی پس از اتحاد آلمان شرقی و غربی، مجددا با امضای آلمان متحد تکمیل گردید.

کشورهای عضو محدوده شنگن عبارتند از ۲۸ کشور :

آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتقال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوانی، چک، ایسلند، مالت و یونان.  در سال ۲۰۰۹ میلادی چهار کشور قبرس، بلغارستان، رومانی و سوئیس به طور کامل مفاد این پیمان را قبول کرده اندو رسماً وارد شنگن شده اند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا ( ۲۷ کشور ) را نباید با کشورهای محدوده شنگن ( ۲۸ کشور ) اشتباه نمود! کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامل ۲۷ کشور یعنی ۲۴ کشور از محدوده شنگن (بجز نروژ و ایسلند) بعلاوه ۳ کشور رومانی، انگلستان و ایرلند می باشند، به همین دلیل ویزای ساکنین و اتباع این سه کشور جهت ورود به منطقه شنگن بی اعتبار است و این افراد باید هنگام ورود و خروج از کشورهای محدوده شنگن مورد کنترل مرزی قرار بگیرند.

کشورهای نظیر لیختن اشتاین، کرواسی، صربستان، مقدونیه، اوکراین، مولداوی و آندورا نه عضو اتحادیه اروپا هستند و نه عضو محدوده شنگن. پس برای ورود به این کشورها نیاز به ویزای جداگانه دارید و ساکنین و  اتباع این کشورها نیز برای ورود به سایر کشورهای اروپایی نیاز به ویزای شنگن دارند.

 

ویزای شنگن مخصوص کسانی است که قصد دارند به کشورهای محدوده شنگن وارد شوند و ساکن یا اتباع کشورهایی غیر از کشورهای محدوده شنگن هستند.

البته ساکنین و اتباع کشورهای قاره آمریکا (غیر از چند کشور معدود مثل کلمبیا، پرو، بولیوی و…) و همچنین ساکنین و اتباع قاره استرالیا و کشورهای ژاپن،کره جنوبی و مالزی نیازی به اخذ ویزای شنگن ندارند و می توانندبه مدت حداکثر ۹۰ روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند.

یک ویزای شنگن دارای دو تاریخ مشخص است، یکی تاریخ اعتبار ویزا و دیگری تعداد روزهای مجاز ویزا که حداکثر ۹۰ روزه است. اگر تاریخ اعتبار ویزای شما گذشته باشد حتی اگر تعداد روزهای مجاز ویزای شما هنوز باقی مانده باشد، ویزای شنگن شما باطل تلقی می گردد. همچنین تعداد دفعات ورود شما به محدوده شنگن در ویزای شما توسط یک کدمشخص می شود این کد می تواند ۲،۱ یا ارقام بالاتر و یا نامحدود باشد. کد ۱ به معنی یکبار ورود (سینگل) است و یعنی اینکه پس از یکبار ورود و خروجتان از شنگن، ویزایتان بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. کد ۲ و ارقام بالاتر به معنی آن است که به دفعاتی که در ویزا مشخص شده می توانید به شنگن وارد شوید و پس از استفاده از تعداد دفعات مجاز ورود، ویزایتان بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. کد نامحدود (مالتیپل) به معنی ورود نامحدود به محدوده شنگن است و شما می توانید در مدت اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز درون ویزایتان به شنگن وارد و خارج شوید.

 

انواع ویزای شنگن :

 

ویزای نوع A : ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاههای شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شنگن گردد.

ویزای نوع B : ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.

ویزای نوع C : ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شنگن می شوند.

ویزای نوع D : ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان ازآن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.

 

توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شنگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شنگن دریافت کنید.

داشتن ویزای شنگن لزوما به معنی تضمین ورود به محدوده شنگن نیست، یعنی اینکه اگر شما ویزای شنگن خود را از یونان گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شنگن شوید مقامات مرزی شنگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شنگن اخراج کنند. مسافر ورودی به شنگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.

 

برای اخذ ویزای شنگن راههای مختلفی وجود دارد. ساده ترین راه اقدام از طریق تور مسافرتی و اخذ ویزای نوع C می باشد که البته باید برای اخذ آن پرینت حساب بانکی، پرینت آخرین فیش حقوقی، چک بانکی در وجه آژانس و یا سند ملکی به نام خودتان را از قبل آماده کنید تا ضمانت برگشتتان از سفر باشد. راههای دیگر، دریافت دعوت نامه رسمی جهت بازدید از فامیل، دریافت دعوت نامه از یک شرکت معتبر مبنی بر حضور در یک نمایشگاه بین المللی و... می باشند.

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای شنگن

 

 1. گذرنامه امضا شده با کپی از صفحات 1و 2
 2. یک نسخه فرم درخواست ویزای شنگن امضا شده
 3. یک قطعه عکس جدید با پس زمینه روشن که قدیمی تر از 6 ماه نباشد.
 4. ضمانت نامه یا دعوت نامه تجاری یا رزرو هتل برای بازدیدکنندگان از نمایشگاه  و کنگره و  کپی آن
 5. بیمه مسافرتی  معتبر و کپی آن
 6. اصل شناسنامه و کپی  همه صفحات
 7. اصل شناسنامه و گذرنامه همسر و کپی همه صفحات آن
 8. گواهی اشتغال و درآمد و فیش حقوقی همراه با کپی و در صورت شاغل بودن همسر، گواهی اشتغال همسر همراه با کپی
 9.  سایر مدارک مورد نیاز با توجه به نوع ویزای درخواستی شما مشخص می شوند از جمله  گردش مالی حساب بانکی سهماه اخیر،  بیمه تامین اجتماعی و اسناد مالکیت
 • در صورت ناقص بودن مدارک، سفارت از پذیرفتن مدارک شما معذور است.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

عوارض خروج از کشور

 

 

هر مسافر (حتی افراد زیر 2 سال) هنگام خروج از کشور باید مبلغی را بعنوان عوارض خروج از کشور پرداخت نماید. بر اساس  بخشنامه  23416/200 مورخ 92/12/21(احكام مالياتي قانون بودجه سال 1393 كل كشور) به شرح ذيل مي باشد:

 • مبلغ عوارض برای خروج از مرزهای هوایی 750,000 ریال
 • مبلغ عوارض برای خروج هر مسافر زمینی و دریایی 250,000 ریال می باشد.

عوارض خروج از کشور هر زائر حج تمتع،عمره و عتبات عالیات عراق در سال 1393 از مرز هوائی مبلغ 375،000ریال و از مرز زمینی مبلغ 125،000ریال تعیین شده است.

 

که باید قبل از سفر در یکی از شعبات بانک ملی پرداخت شود و قبض آن مي بايستي همراه پاسپورت در هنگام خروج به قسمت گذرنامه ارائه گردد. 

(شماره حساب سیبا 2110100250009 نزد بانک ملّی ایران به نام اداره کل امور مالیاتی)

 

نکته 1 : تعدد مسافرت و سن تاثیری در مبلغ عوارض ندارد. 

نکته 2: سفرهای زیارتی شامل 50 درصد تخفیف در پرداخت عوارض می باشد. 

نکته 3 : دارندگان گذرنامه های سیاسی و خدمت ، خدمه وسایل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط پروازی ، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور(دارندگان اجازه خروج دانشجوئی) بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان به خارج از کشور اعزام میگردند، دارندگان پروانه گذر مرزی و جانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه به کشورهای دیگر اعزام می شوند ، همچنین ایرانیان مقیم خارج از کشور دارای کارنامه شغلی از وزارت کار و امور اجتماعی، از پرداخت عوارض خروج از کشور مستثنی هستند.